Institut dietologie a výživy

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde:: Úvod » Analýza těla

Analýza složení těla - InBody230, InBody770, InBodyS10

InBody 520

Institut dietologie a výživy používá ke změření složení těla profesionální přístroje InBody, konkrétně se jedná o typ Inbody230 (určený pro venkovní akce, je přenosný), InBody770 (k dispozici v nutriční poradně v Praze), InBodyS10 určený i pro osoby hendikepované s poruchou hybnosti, vodního hospodářství, aktivní a vrcholové sportovce (k dispozici v nutriční poradně v Praze). Tyto přístroje patří mezi ty nejpřesnější. InBody je neocenitelná pomůcka při zjišťování efektivity a dodržování výživového režimu i pohybové aktivity. Ukáže se, jestli člověk jí pravidelně, redukuje tuky a jak se mění poměr svalové hmoty. To je bezesporu veliká výhoda oproti klasickým vahám, protože nemůže dojít k mylnému názoru, že osoba, která se snaží jíst podle zásad správné výživy s pravidelnou pohybovou aktivitou podle ručiček váhy např. nezhubnula či dokonce přibrala. Hmotnost jako taková je totiž ovlivněna několika faktory (hmotnost svalů, tuků, kostí, vody). Vhodnou úpravou životního stylu však dochází k nárůstu svalové hmoty, tím pádem i váhy (sval je totiž několikanásobně těžší než tuk) a tuto skutečnost konvenční váha neumí objektivně vyhodnotit. 

Pravidelné vyšetření je pro každého změřeného velmi motivující, protože klient vidí změny, které se v těle odehrávají při úpravě stravovacích návyků a zařazení vhodné pohybové aktivity.

Přístroje InBody používají metodu osmibodových dotykových elektrod. Výsledky analýzy pomocí technologie DSM-BIA jsou mnohem přesnější, neměří totiž tělo jako celek, ale rozděluje si je na jednotlivé části (levá a pravá ruka, trup, levá a pravá noha). Rozbor je prováděn ve více frekvencích zaručujících maximální přesnost. Výhodou těchto analyzátorů je bezesporu to, že metoda je rychlá (cca 1 minuta), bezbolestná, bezpečná a výsledek není zkreslován empirickými odhady.

Pro doplnění analýžy složení těla na InBody nabízíme vyšetření přístrojem Max Pulse Medicore, který je určený pro neinvazivní vyšetření variability srdeční frekvence a pro kvantitativní hodnocení autonomního nervového systému včetně zhodnocení průchodnosti cév.

InBody diagnostika o analýze složení těla je nezbytný krok k sestavení individuálního výživového plánu a doporučení pohybové aktivity.

Co dodržet před měřením?

Ideální je, provádět měření před jídlem, nebo vždy minimálně 2 hodiny po jídle. Není vhodné vypít před vyšetřením velké množství tekutin. Při opakovaném měření, se snažíme dodržet stejné podmínky, tedy ideálně ve stejnou dobu. Vhodné je před měřením použít toaletu. Před vyšetřením by neměla být větší fyzická aktivita (intenzivní cvičení apod.), protože může dojít k dočasným zmenám ve složení těla. Při měření během menstruace dochází ke zvýšení tělesné vody, proto je lepší uskutečnit měření po skončení cyklu. 

Jak probíhá měření?

Měření je rychlé (cca 50 sekund), přesné a bezbolestné. Je však třeba být naboso. Po zadání základních informací do přístroje (výška, věk, pohlaví) se vyšetřovaná osoba postaví na přístroj a uchopí dva snímače, kde jsou umístěny speciální sondy. Pak je třeba vydržet požadovanou dobu na místě, dokud InBody neohlásí konec vyšetření.

K čemu je analýza dobrá?

 

InBody230, InBody770, InBodyS10 dokáží změřit nejen lidi s nadváhou či obezitou (váhový rozsah do 250 kg) ale také děti, seniory či sportovce. Užitečné jsou informace o rozložení svalů a tuku a vzájemné vyváženosti jednotlivých partií těla. Zjistíme, jak pracuje váš metabolismus. Také je možné pomocí měření zjistit případné otoky (edémy) v těle, osteoporózu, množství viscerálního (vnitrobřišního) tuku, poruchy příjmu potravy nebo svalovou dysbalanci. Kromě toho budete znát vaše BMI, procento tělesného tuku, poměr boků a pasu či minimální kalorickou potřebu těla.

Zhodnocení vašeho tělesného složení dostanete vytištěné na papíře. Nutriční terapeutka nebo nutriční specialista Vám podá odborný výklad a detailně vysvětlí všechny údaje. Na základě výsledků z InBody, konzultace stravování a zdravotního stavu můžeme cíleně řešit další postup např. při hubnutí, jako je jídelníček a pohybová aktivita.

Kdo nesmí být změřen?

Vyšetření nemohou absolvovat osoby s kardiostimulátorem a těhotné ženy. U osob s kovovým implantátem je třeba vhodnost analýzy posoudít individuálně.

Kde si můžete zjistit složení svého těla?

- v Praze. Více informací naleznete zde.